For Immediate Release
16 June 2010

Melissa Lamar
860.255.3777 (office)
email: MLamar@txcc.commnet.edu


Tunxis Students Garner Scholarships and Awards

 

Almost 100 Tunxis students received awards and scholarships at the 27th annual “Student Achievement Recognition Ceremony,” held on May 7 at Tunxis Community College, Farmington.

TUNXIS FOUNDATION SCHOLARSHIPS

(provided by the Tunxis Community College Foundation and Advisory Board, Inc.)

• Foundation Academic Excellence

Marvis Anthony-Marquis (Bloomfield)

Shawn Bourque (Southington)

Amanda Brzozowy (New Britain)

Candice Dailey (Bristol)

Amanda Dennis (Bristol)

Elizabeth Edwards (West Hartford)

Elisabeth Garofalo (Waterbury)

Jared McClelland (Farmington)

Daniel Silquero (Berlin)

Wendy Tordonato (New Britain)

• AT&T Scholarship: Diana Regan (Bristol)

• C. Miranda Early Childhood Education Awards: Margaret Gomez (New Britain), Mary Jason (Wolcott), Marie Orsini (Southington)

• Clinton Roberts Foundation: Benjamin Kosswig (Plainville)

• Colleen Keyes Scholarship: Jeremy Dickman (New Britain), Margaret Lecki (New Britain)

• D. Jean Lewis Memorial Scholarships: Heather Bertrum (New Fairfield), Jess Corseletti (Berlin)

• Faculty Scholarship: Susan Baxter (Bristol)

 The Hartford Foundation for Public Giving Scholarships:Elsa Acosta (Simsbury), Polo Aguirre (East Granby), Michael Bernier (Wethersfield), Jessica Guillet (Avon), Judith Marciano (Canton), Jay Patel (Newington), Daniel Tobon (Farmington), Nhung Tran (Vernon), Anela Turkovic (Wethersfield), Edward Wild (Newington)

 The Hartford Insurance Scholarship: Mark Dziubek (Southington)

• JRI Scholarship: Giana Ricci (Springfield, MA), Dengis Vejselovski (Bristol)

•  John W. Kiermaier Memorial Scholarship: Kristie Caissie (Bristol)

• Dr. Irvin Kyle Memorial Scholarships: Monika Beaucar (Bristol), Sasan Sasani (Terryville)

 David W. Partain Scholarship Fund: He Young O (Southington)

 Pratt and Whitney Scholarship: Thien-Tuong Nguyen (Southington)

• Retirees 2009 Scholarship: Brittany Caccomo (Wethersfield), Jacqui Denski (Terryville), Tina Stoddard (Torrington)

• Student American Dental Hygiene Association (SADHA) Awards: Sorimar Carrero (Meriden), Jennifer Gagnon (Ellington), Eliana Handschu (Manchester), Karolina Szydlowska (Naugatuck)

• Dr. Sidney L. Roth Dental Auxiliary Scholarship: Sorimar Carrero (Meriden)

• Sydelle B. Seltzer Dental Scholarship: Rachel Green (Old Lyme)

 The Ruth Carlin Memorial Scholarship: Nicole Bruce (Bristol), Holly Zmijewski (Berlin)

• Voight Family Scholarship: Magdalena Jaszczur (New Britain)

 Wal-Mart Scholarships: Robin Coolbeth (Berlin), Ousmane Diallo (Farmington) Vinh Nguyen (Bristol), Joanna Townley (New Britain)

SPECIAL SCHOLARSHIPS AND AWARDS

• Tunxis Alumni Association Scholarships: Paula Freeman (Plainville), Wendy Tordonato (New Britain), Gregory Weed (Cheshire)

 Susan Varley Alumni Scholarship: Janelle Farrell (Weatogue)

• Quota Club International of Bristol: Kaylie Washburn (New Britain)

• DARC Club Scholarship: Theresa Manchester (Bristol)

• Lifelong Learning Association: Cathy Wilson (Southington)

 Lynda Russell Scholarship: Cherise Colombo (Bristol)

 Phi Theta Kappa Scholarship: Marlene Sceratto (Farmington)

• St. Joseph College Social Work Book Award: Chelsey Sullivan (Southington)

LEADERSHIP AND SERVICE AWARDS

 Art Club: David Pender (Plainville)

 Celebration of Womanhood Club: Lea Lavoie (Farmington)

• Criminal Justice Club: Edward Coloske (Bristol)

• Drug and Alcohol Recovery Counselor Club: Jodi Torres-Johnson (New Britain)

• Early Childhood Education Club: Patricia Lopez-Cruz (New Britain)

• Epsilon Nu Club: Cherise Colombo (Bristol)

• Gaming Club: Antonio Negron (Simsbury)

• Human Services Club: Dana Brown (Southington)

• Media Club: Taylor Haskell (Plainville)

• Muslim Student Association: Shehla Shaikh (New Britain)

• Philosophy Club: Gavin Frechette (Unionville)

• Phi Theta Kappa: Tracy Norkun (Bristol)

 ROCK (Relying on Christian Knowledge) Bible Club: Shannon Melanson (New Britain)

• Spanish Club: Karla Vazquez (New Britain)

• Student American Dental Hygiene Association (SADHA) Club: Grace Adorno (Plantsville), Monique Fitzgerald (Waterbury)

• Student Government Association: Gregory Weed (Cheshire)

• Tunxis Sun Student Newspaper Club: Bernard Sniadack (Kensington)

ACADEMIC AWARDS (by Discipline)

• Academic Strategies: Daniel Tobon (Farmington)

 Accounting: Janelle Farrell (Weatogue)

• Business Administration: Rain Marini (Bristol)

• Business Office Technology: Paula Freeman (Plainville)

• Computer Information Systems: Corey Porteous (Newington)

• Criminal Justice: Jacquelyn Szydlo (New Britain)

• Dental Assisting: Carrie Lempicki (New Britain)

• Dental Hygiene: Rachel Green (Old Lyme)

• Drug & Alcohol Recovery Counselor: Robert Pelletier (Wethersfield)

• Early Childhood Education: Margaret Gomez (New Britain)

• Engineering Science: Steven Frick (Plainville)

• English: Joanna Wanke (New Britain)

• English as a Second Language: Agata Smiarowski (New Britain)

• General Studies: Jennifer Vincent (Eastford)

• History: Kathleen Durbois (Collinsville)

• Human Services: Steven Brimmer (West Simsbury)

 Liberal Arts & Sciences: Lori Chadwick (Burlington)

 Library Student Research Award: Ousmane Diallo (Farmington)

• Marketing Management: Jonathan LeBeau (Farmington)

 Mathematics: Corey Pinette (Bristol)

• Native American Studies: Bernard Sniadack (Kensington)

• Photography: Johanna Pirog (Plainville)

• Psychology: Joanna Wanke (New Britain)

• Science: Bartosz Wolski (New Britain)

• Sociology: Melissa Matias (Bristol)

• Technology Studies: Andrew Buckingham (Bristol)

Tunxis offers over 60 associate’s degrees and certificates. For more information on Tunxis programs, call 860.773.1300, or visit Tunxis on the Internet at tunxis.commnet.edu.